PROČ SOJOVÉ SVÍČKY?

Sójový vosk na výrobu vonných svíček

Tento typ vosku je vyráběn ze sójových bobů, a proto je všech škodlivých sazí zcela zbaven. Nulové saze pomáhají udržovat kvalitní vzduch v místnosti a snižují problémy s její údržbou. U těch, kteří pálí parafínové svíčky denně, dochází totiž k mnohem rychlejšímu „znečištění“ stěn a prostředí v místnosti.  Sójový vosk byl v odvětví svíček první inovací vosku za posledních 100 let a jeho význam stále roste. Dalo by se říct, že se stává standardem a poptávka po něm neustále roste. Taková svíčka ze sójového vosku s dřevěným knotem si místo na dnešním trhu určitě najde.


Ve svíčkách vyrobených z parafínu se nachází hned několik karcinogenních látek. Ty jsou agenturami životního prostředí považovány za „toxické látky nacházející se ve vzduchu“. Částice sazí jsou opravdu mikroskopické a dokážou tak proniknout do nejhlubší oblasti plic. To může ohrozit populaci dětí a důchodců trpících astmatem. 

 

Rozdíl mezi parafínem a sójovým voskem

Zásadní vlastnost svíčky ze sójového vosku je čistý plamen, respektive čisté hoření. Pro ty, kteří svíčky nepálí doma tak často, není až tak důležitá, ale pravidelní svíčkaři to jistě ocení. Znáte  ten černý dým a černé kontury na okraji svíčky z parafínového vosku? To jsou saze.

Níže si vysvětlíme, proč parafínové svíčky produkují tyto škodlivé saze a svíčky ze sójového vosku nikoliv:

Saze jsou odpadní produkt. Je to pevná hmota, která vznikne neúplným spalováním paliv s uhlíkem. Podíl uhlíku v ropě je cca 84 – 87 %. Ropa je tedy surovinou, která při spalování tyto saze produkuje, a to ve velké míře, a jak už jsme si řekli výše, parafín je vyráběn frakcí z ropy.